Report ze zápasu 8. kola KP (ms)

18.11.2014 08:21

Panama Brno vs. FPO Blansko

V 8.kole krajského přeboru přivítala věhlasná Panama lídra tabulky, tým FPO Blansko. Ten však přijel pouze v počtu 6+1 a jen s jedním z trojice nejnebezpečnějších hráčů. I tak to rozhodně nebyl slabý soupeř, který se opíral v průběhu zápasu o výborného brankáře a útočníka Španěla. Ke všemu se postupně dostaneme.

Do sestavy se vrátil po několikazápasové pauze zaviněné zraněním Zdenda G. a Pepson, po jeho sérii večírků a oslav J Naopak nemohl nastoupit Aleš z důvodu zranění třísel, které ho vyřadí ze hry na delší dobu. Bohužel se k němu po rozvcičení přidal i Sady, jinak zřejmě nejlepší hráč zápasu J I jeho trápí svalové zranění, uvidíme na jak dlouho. Ale k zápasu.

Sestava

Peťa – Study, Ziki, Zdenda G., Pepson – Bělda, Jožka, David, Zdenda M., Michal

Zápas jsme začali aktivně, hned v 1. minutě vybojoval míč Ziki, ale jeho střelu vyrazil hostující golman. Z následujícího rohu byla perfektně zahrán signál, dvojka na krátko, ale na zadní tyči Ziki nedokázal míč uklidit do sítě bezmocného brankáře. Ve 2. minutě se dostal ke střele Pepa, avšak mimo. Poté přišla chvíle poklidného futsalu uprostřed hřiště bez výraznější šance. Hostě spoléhali na nakopávané balony na jejich nejnebezpečnějšího hráče, „hruškaře“ Španěla, který byl schopen podržet balon i mezi několika našimi hráči, ovšem prozatím bez přesnějšího a nebezpečnějšího zakončení. Období „ticha“ ukončil zakončením brejku 3 proti 2 Zdenda M., ale mimo. Následovala další pěkná kombinace v podání Panamy se zakončením agilního Zdendy M., ovšem opět neúspěšného. Po těchto šancích přispěchali i hosté se svou troškou do mlýna, avšak Španěl po zpracování a střele z otočky jen těsně minul. Na tento záchvěv poměrně pasivních hostů jsme zareagovali několika šancemi v následující 8. a 9. minutě. Nejprve byl Bělda po své individuální akci vychytán výborným gólmanem hostí. Následná kombinace z jedné byla ukončena zablokovanou střelou a chvíli poté byl opět brankář hostí na svém místě, když vyrazil pěknou střelu Studyho. Po této akčnější části utkání opět přišlo několik minut poklidnějšího futsalu bez výrazných akcí hodných zaznamenání. Hosté se nás snažili na sebe vytáhnout, aby po nakopnutí získával prostor pro individuální akce hostující sniper Španěl. Po pasáži klidu se opřel do míče Pepson, ale vzhledem k chybějícím očním čočkám i podle toho zamířil J Ve 14. minutě se poprvé měnilo skóre, do vedení se dostali hosté. Po zbytečném autu pro hosty u našeho rohového praporku a díky příliš pomalému formování naší obrany se dostal k míči hostující kanonýr, který se otočil okoly Zdendy G. a bylo to 0:1. Tato branka nás však nesrazila a zvýšily se obrátky v hlavní roli s Míšou. Nejdříve vyprášil rukavice golmana hostí po přihrávce Zdendy M., následně byla zastavena jeho patička pozorným brankářem s ligovými zkušenostmi. Po další naší pěkné kombinaci zakončoval „poloslepý“ Pepson mimo. Po našem drtivém tlaku přišla obrovská šance hostí, kdy jsme se vysunuli ve čtyřech a nechali za sebou Španěla. Toho však tváří v tvář vychytal Peťa, kdy si poradil i s jeho dorážkou. Další šancí, která uzavřela 16. minutu zápasu byla nebezpečná střela Míši po přihrávce Běldy, ovšem opět nególová. I nadále jsme zůstávali v tlaku, avšak po zablokované střele Běldy z posledního postupovali hosté do brejku, který zachránil skluzem před prázdnou bránou chybující Bělda, vzorným vrácením. Následovala naše aktivní hra, kdy byl faulován Ziki po individuální akci, ale signál nešlo z důvodu dobrého postavení zahrát a zakončení letělo nad branku. Poté se dostal ke střele Study, nesedla mu však a pozorný Jožka míč tečoval těsně vedle tyče. Blížil se konec utkání, když dostal Míša přihrávku na hrušku, hezky si míč z první přiťukl a střílel, ovšem branka mu dnes nebyla přána, minimálně výborným golmanem hostí. Poločas byl zakončen typickým obrázkem, a to pěkná individuální akce Míši s výborným zákrokem hostujícího strážce svatyně. Poslední šanci před odchodem do šaten měli hosté, z ojedinělé postupné kombinační akci se dostali ke střele, která však minula cíl. Poločasové skóre tedy bylo 0:1, které nevypovídalo o průběhu hry.

O poločase se zraněný Sady změnil v trenéra a řekl hráčům poznatky z prvního poločasu. Hlavním problémem byl pohyb krajních hráčů, a z tohoto důvodu byli schopni hostující hráči včas zavírat prostory pro střely. Dále nový kouč nabádal hráče k přetrvávající trpělivosti, že ten gól tam spadne, jen je nutné vydržet v systému zajištěné obrany.

Druhý poločas začal drtivým tlakem domácí Panamy, kdy hosté byli zavřeni na desítce a naše šance hasili pouze odkopem balonu do autu. Nebezpečně střílel Study, ale minul cíl. Ve 2. minutě se nedostal včas na zadní tyčku Míša, kdy ho vybídl ke skórování Zdenda M., ve 3 minutě zbrkle vypálil Pepson nad, ikdyž se mu pod ním nabízel Jožka. Konečně se nám změnilo skóre, a to ve 4. minutě uplatnil Ziki důraz v osobním souboji na hostujícím obránci, hezky si narazil s Jožkou a dostal se do střelecké pozice, ve které se nemýlil a přízemní střelou na zadní tyč vyrovnal. Následovala nepovedená střela Studyho, kterou srážel Jožka na bránu, opět těsně mimo.  Hektickou část utkání pokračovala 5. minutou, kdy byl před naší brankou nedůrazný Zdenda M., ale však zachránil dalším vynikajícím zákrokem Peťa, jež byl velmi rychle na zemi a míč lapil. Na tuto šanci odpověděl chvilku předtím chybující Zdenda M., který však zakončil mimo. V 7. minutě přišla další změna skóre, a opět u toho byl „bojovník“ Ziki a dostal Panamu samostatným průnikem do vedení 2:1. Při této akci Ziki nechtěně udeřil v osobním souboji hostujícího hráče pod oko a musel být tak ošetřován a nemohl již více zasáhnout do hry. I tento faktor měl za důvod rychlejší úbytek sil týmu FPO. Na obrat skóre zareagovali hosté zvýšením tlaku, kdy několikrát prověřili pozornost bezchybně chytajícího Peťi. Mezi 9. a 12. minutou se hrálo zejména na naši branku. Zejména dobře sehraný signál po přímém kopu hostí si říkal o branku. O samotě stojící útočník na zadní tyči však nedokázal srazit vyraženou střelu Peťi a tak míč projel pouze podél brankové čáry přes celou šíři branky. V 10. minutě přišla další obrovská šance Španěla, ale v pohodě chytající Peťa nás podržel, a to i při dalších několika šancích a střelách hostí. V 11. minutě už bohužel nedokázal zabránit vyrovnání. Hosté nakopli balon na Španěla, který jej dokázal udržet i proti třem našim hráčům, které přetlačil a míč se dokutálel okolo bezmocného Peťi za čáru, bylo vyrovnáno 2:2. 12. minuta se ukázala jako rozhodující. Nejprve předvedl fantastický zákrok Peťa proti kanonýrovi Španělovi, který přehrál v osobním souboji Zikiho. Z následného protiútoku udeřilo na straně druhé. Bělda obešel protihráče, dal si hezkou narážečku s Jožkou a na dvakrát zakončil levou nohou, 3:2 pro Panamu. Hosté byli zaskočeni a chybělo málo, aby po výborné futsalové akci z jedné mezi Zdendou M., Studym a při chuti hrajícím Běldou, se skóre neměnilo znovu. Ve 13. minutě jsme se dostali do brejku 3 proti 2, ale zakončení z úhlu od Zdendy M. se dalo kvalifikovat jako ukvapené. Následovala další naše šance, kdy Zdenda M. vzal zakončení při rychlém přechodu do útoku na sebe, nechal si velmi pěkně otevřít prostor nabíhajícími spoluhráči, kteří odtáhli obránce a zakončoval bodlem do ramene golmana, který ani nestihl zareagovat a byl smolně trefen. V 25. minutě druhého poločasu se dostal do obrovské šance velmi dobře hrající Jožka, ale ještě teď nikdo neví, jak mohl prázdnou bránu minout po nezištné přihrávce Zikiho. Od 16. minuty se hosté pokusili hrát power play, změnili systém hry, kdy si Španěl prohodil místo na hrotu za pozici obránce. Tento tah se ukázal jako chybný. Po vybojovaném balonu Zikim a promyšleném podkopnutím Peťi na hrot, se dostal k balonu Bělda před brankářem hostí, hezkou kličkou ho u lajny umyl a v klidu si dal balon na silnější pravačku a před dobíhajícími obránci zakončil do prázdné, bylo to 4:2. Po druhé brance Běldy se na poslední minuty opět vrátil Španěl tam, kde byl pro náš tým nejnebezpečnější, na hrušku. Do šancí se však hosté nedostávali a jejich power play byla ovlivněna nejen nízkým počtem hráčů a docházejícími silami, ale i výborným postavení naší obrany. Naopak jsme se dostali do dalších šancí my, ale Míšovi dnes vstřelení branky přáno nebylo. V 18. minutě si vyzkoušel podruhé Peťa výkop přes celé do prázdnou a chtěl tím dokonat svůj vynikající výkon, ale těsně minul. Zbytečnou komplikací bylo nastřelení si ruky sami sebe Jožkou, za což byl na naši stranu připsán 5. faul. Tento moment je skutečně diskutabilní, jelikož je v pravidlech jasně uvedeno, že pokud si hráč ruku trefí sám, nelze ji považovat za faul. Na nás se to uplatňuje jinak, proti nám se tyto ruce nepískají, možná nováčkovská daň. V poslední minutě jsme bezpečně bránili prostor a Peťa musel krýt pouze střelu z 15m, kterou ukryl do rukavic. Před závěrečným hvizdem si dvakrát říkal o hattrick Ziki, bohužel však nedával pozor při Sadyho vyučování dloubáků v Řečkovicích a podruhé mířil mimo branku při pokusu přes celé hřiště. Ani jedno se neujalo, skóre tedy zůstalo 4:2 a velmi cenné body zůstali doma.

Shrnutí

Nelze vyzdvihnout nejlepšího hráče, kandidátů bylo několik, důležitý je však zisk 3bodů, výborná kolektivní hra a pokračování v návratu k našemu tolik úspěšnému systému zajištěné obrany a vyrážení do nebezpečných brejků.